Long Play Robert Ratajczak
Tuesday, 14 July 2015 09:18

''Folk & Roll'' to już drugi album kwartetu Zagan Acoustic założonego w 2006 roku przez akordeonistę Pawła Zagańczyka wraz z skrzypkiem Joachimem Łuczakiem. Zespół w 2012 roku fonograficznie zadebiutował albumem: ''3:1'', bardzo ciepło przyjętym zarówno przez melomanów jak krytyków muzycznych. Poza dwojgiem założycieli w zespole grają dziś klarnecista Andrzej Wojciechowski i znany także z zespołów Meadow Quartet oraz Sanacja (świetny album: ''Już taki ze mnie zimny drań'', 2013) - Jarosław Stokowski, na którego dźwiękach kontrabasu opiera się rytmicznie zespół obywając się bez perkusji.


Liderem Zagan Acoustic jest absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku - akordeonista i kompozytor Paweł Zagańczyk, jaki poszczycić się może współpracą z orkiestrami pod batutą tak znamienitych dyrygentów jak choćby Jerzy Maksymiuk czy Michał Nesterowicz. W ramach własnego projektu „Gdańska Sztuka Interpretacji Muzyki Akordeonowej XX i XXI”, Paweł Zagańczyk współpracuje też z takimi artystami jak: Krzesimir Dębski, Cezary Paciorek czy Gerhard Stäbler. W roku 2010 na zaproszenie Prezydenta Bronisława Komorowskiego wystąpił z własnym recitalem w Pałacu Prezydenckim, a rok później został laureatem Gryfa Pomorskiego. Zagańczyk równolegle z prowadzeniem kwartetu Zagan Acoustic prowadzi działalnością solową, a w roku 2013 opublikował płytę zatytulowaną: ''Tango'', która stanowiła rodzaj przeglądu utworów utrzymanych w tytułowej konwencji, powstałych na przestrzeni 100 lat. Rok później pod szyldem Adam Wendt Acoustic Set ukazał się wyśmienity album "Acoustic Travel'' (2014) w dużej mierze nawiązujący do klasyki tanga spod znaku Piazzolli czy Gardela, a jednocześnie wnoszący świeżość i będący wyjątkowym sposobem odświeżenia konwencji tanga w XXI wieku. Instrumentem pełniącym wyjątkową rolę w uzyskanym brzmieniu tria jednego z czołowych polskich saksofonistów - Adama Wendta (z Jarosławem Stokowskim przy kontrabasie) okazał się właśnie akordeon Pawła Zagańczyka.
Początek roku 2015 przyniósł nowy album Zagan Acoustic przewrotnie zatytułowany''Folk & Roll''. Material wypełniający płytę zarejestrowany został w studiu Nord Audio w Pruszczu Gdańskim oraz w Studio 7 w Piasecznie w 2014 roku, a za realizację i mastering nagrań odpowiedzialny jest Paul Rutschka.
Album wypełniają specjalnie przygotowane dla tego projektu utwory siedmiu różnych kompozytorów zaprzyjaźnionych z zespołem, oraz porywający izraelski taniec ludowy''Hora'', opracowany przez Krzysztofa Kubalę. Poszczególne tematy śmiało czerpiąc z folkloru Mazowsza, Podkarpacia czy Pomorza, ukazują też rozmaite oblicza tanga, muzyki klezmerskiej, a nawet bossa novy i swingu.
Na płycie gościnnie zagrał kompozytor dwóch spośród utworów wypełniających album:''Bojan Duke of Dingac'' i ''Country in E'' - Krzesimir Dębski, którego skrzypce zdecydowały o nieco innym brzmieniu drugiej z kompozycji, będącej solidną dawką muzyki country. Ogromne wrażenie robią tu szaleńcze dialogi skrzypiec z klarnetem i wręcz ekwilibrystyczne popisy akordeonowe.
Uwagę zwraca wielowątkowy ''Kujawiak'' Krzysztofa Kubali, o zmiennym rytmie i prawdziwym kalejdoskopie nastrojów. To także okazja do zadumy i wyciszenia się podczas drugiej części utworu.
''BAGAs'' Radosława Kujawy to z kolei utwór robiący wrażenie opowieści, pełnej zmiennych nastrojów: od radości i zatracenia w tańcu po niepokój i zwątpienie.
Wyjątkową okazją zaprezentowania tak zróżnicowanego etnicznie materiału jaki zespół prezentował w 2014 roku podczas rozlicznych koncertów, była dwusetna rocznica urodzin wybitnego polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora - Oskara Kolberga, który jako pierwszy zebrał i zredagował według regionów kulturę ludową. Doskonale iż projekt ten doczekał się publikacji w formie płyty CD, jaka posiadając wyjątkowy przekaz ukazujący rozmaite prądy etniczne, jednocześnie jest albumem jakiego najzwyczajniej w świecie doskonale się słucha.
Czterej wyjątkowi instrumentaliści Zagan Acoustic czerpiąc inspiracje z przebogatego skarbca folkloru na ''Folk & Roll'' stworzyli muzykę pełną zachwycającej wirtuozerii, która tętni życiem i emanuje wyjątkową energią.

 

Long Play Robert Ratajczak

zagan-acoustic-logo