Czwartki z kulturą - Gazeta Kociewska
Thursday, 08 April 2010 22:46

Występ gdańskiego trio Zagan Acoustic zainaugurował cykl pt. "Przystanek Kultura", którego gospodarzem jest Starogardzkie Centrum Kultury. Organizatorzy obiecują wiele muzycznych wrażeń i liczą, że starogardzka publiczność dopisze podczas każdego koncertu. Dzięki współpracy starogardzkiego Centrum i Akademii Muzycznej w Gdańsku w każdy ostatni czwartek miesiąca odbędzie się w Starogardzie wyjątkowy koncert. Choć na dzień dzisiejszy nie wiadomo, kogo konkretnie będzie można zobaczyć i posłuchać, pewne jest to, że do stolicy Kociewia zawitają najbardziej utalentowani muzycy trójmiejskiej uczelni.

 

Będzie klasyka i i współczesne utwory

Pierwszy koncert z cyklu "Przystanek Kultura" mamy już za sobą. W czwartek 30 kwietnia na deskach SCK zagrał zespół Zagan Acoustic znany z wyjątkowego połączenia brzmienia skrzypiec i akordeonu. Zespół zaprezentował bardzo urozmaicony program zatytułowany "Muzyka Świata". Starogardzcy melomani usłyszeli ciekawe interpretacje argentyńskiego tanga oraz rytmów bardziej współczesnych. Towarzyszący muzykom profesor Andrzej Zawilski zapewniał, że każdy z comiesięcznych występów będzie równie urozmaicony i z pewnością przysporzy widowni wielu pozytywnych emocji.
- Każdy z naszych koncertów będzie spotkaniem ze studentami, solistami i wykładowcami z Akademii Muzycznej - wyjaśniał wykładowca. – Muzycy zaprezentują nie tylko klasyczne kompozycje, ale także doskonale wszystkim znane utwory lżejsze i bardziej przystępne. Z pewnością nie zawiodą starogardzkiej publiczności.
 Kolejni artyści, którzy zaprezentują się w SCK będą każdorazowo przedstawiani na dwa tygodnie przed występem. Cykl „Przystanek Kultura” to doskonała okazja poznania twórczości młodych i utalentowanych muzyków, którzy już za kilka lat mogą zrobić karierę nie tylko w kraju. Doskonałym przykładem jest zespół Zagan Acoustic. Członkowie grupy pomimo, że jeszcze nie udokumentowali swoich zdolności stosownym egzaminem na gdańskiej uczelni, zaprezentowali występ na bardzo wysokim poziomie, za co gromkimi brawami nagrodziła ich publiczność.

 

Grają nawet 2 razy dziennie

Założycielem grupy Zagan Acoustic jest student Akademii Muzycznej Paweł Zagańczyk, akordeonista, laureat wielu prestiżowych konkursów w kraju i zagranicą. Jak przystało na lidera grupy wykazuje się talentem organizatorskim. Jak podkreślił profesor Zawilski, udało mu się dokonać rzeczy niemal niemożliwej, a mianowicie nakłonił wykładowców gdańskiej uczelni do wspólnego komponowania. W grudniu 2006 roku, jeszcze jako solista, koncertował z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Sali Polskiej Filharmonii Muzycznej w Gdańsku. W 2007 roku został laureatem Plebiscytu Publiczności IV edycji Muzycznego Forum Młodych. Publiczność oklaskiwała go również za granicami: na Litwie, Słowacki i w Estonii. W zespole na co dzień towarzyszą mu skrzypek Joachim Łuczak i wiolonczelistka Kamila Wyrzykowska. Największym dotąd sukcesem grupy jest zajęcie II miejsca na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Popradzie. Wystarczy odwiedzić stronę internetową grupy, aby przekonać się, że dużym zainteresowaniem cieszą się również w Polsce. Niekiedy przychodzi im koncertować nawet dwa razy dziennie! Na swoim koncie mają występy przed prezydentem Lechem Kaczyńskim, grali m.in. w Dworze Artusa i na zamku w Malborku, a kompozycje pisali dla nich tak znani muzycy jak Krzesimir Dębski czy Krzysztof Olczak. W Starogardzie zaprezentowali to w czym czują się najlepiej. W większości były to tanga m.in. argentyńskie oraz milonga, standardy jazzowe jak kompozycje Georga Gershwina czy utwory muzyki popularnej np. Beatlesów. 
Nie spisała się jedynie starogardzka publiczność, która w ciepły czwartkowy wieczór wybrała inne formy relaksu. Na sali było zaledwie ok. 30 osób. Te, które przyszły na pewno nie żałowały. Organizatorzy już dziś zapraszają na kolejny występ!

 

Powrót

 

Czwartki z kulturą - Gazeta Kociewska

zagan-acoustic-logo